26. DERENIÓWKA - NALEWKA


CODZIENNIE JEDEN PRZEPIS
DERENIÓWKA - NALEWKA


Składniki:

Owoce derenia jadalnego 1 kg

Wódka czysta 40 % 1,5 ltr
Cierpliwość 3 tony

Oczyszczamy owoce płucząc na sicie pod bieżącą wodą, wyjmujemy pozostałe kawałki listków i gałązek. I teraz krecia robota – za pomocą wykałaczki nakłuwamy wszystkie owoce. Następnie zalewamy alkoholem i zapominamy na co najmniej pół roku. Moja leżakuje od września więc nabrała już mocy owocu i pięknego czerwono-rubinowego koloru.

Owoce derenia można dostać zazwyczaj na targach – jest owocem raczej mało popularnym ale zapewniam was, że nie pożałujecie po spróbowaniu domowej dereniówki. Jeśli uzbroicie się w cierpliwość to efekt będzie zaskakujący. Jak wiemy nalewki mają zazwyczaj działanie lecznicze :) poszukajmy jakie działanie prozdrowotne ma dereniówka !!!
Dereń jadalny, dereń właściwy (Cornus mas L.) – gatunek rośliny z rodziny dereniowatych. Pochodzi ze środkowej i południowo-wschodniej Europy i zachodniej Azji, jest uprawiany w wielu krajach świata - również w Polsce. Kwitnie w marcu i kwietniu, ale owoce pojawiają się dopiero we wrześniu. Są soczyste, a w smaku kwaśne (stosunek cukrów do kwasów 3:1, zatem nie nadają się do bezpośrednio spożycia). Bogate w taninypolifenolekwasy organicznewitaminę C i antocyjany. Nadają się na przetwory, np. marmoladę, dżem, nalewki (dereniówka), nadzienie do cukierków i wypalankę - na Słowacji zwaną Drienkovica, a w Niemczech Dirndlbrand. (źródło: Wikipedia).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

15. CHLEB NA DROŻDŻACH Z MĄKI Z CIECIERZYCY

DZIWISZÓW – SIEDLISKO SZTUKI – MIEJSCE Z PASJĄ

40. DŁUGOPIECZONE MIĘSA – WOŁOWINA I CIELĘCINA